logo
...
Dünya

Ukrayna'dan yeni iddia: Yılan Adası'nda Rus savaş gemisini vurduk

Rusya, geçen ay ortasında batan Moskova kruvazörünün şokunu henüz atlatamamışken Ukrayna ordusu, yeni bir Rus savaş gemisini vurduklarını iddia etti. Kremlin, bilgi sahibi olmadıklarını açıklamakla yetindi. Ukrayna güçleri, Odessa limanına yaklaşık 160 km mesafede bulunan Yılan Adası yakınlarında Rusya nın Amiral Makarov fırkateynini vurduklarını öne sürdü. Karadeniz filosuna kayıtlı geminin vurulduğuna dair açıklamayı Odessa milletvekili Aleksey Gonçarenko yaptı. Gonçarenko, Ukrayna halkına iyi bir haberim var. İlhakçılara ilişik cenk gemisi Neptün füzeleriyle vuruldu. Yılan Adası yakınlarında yanmaya devam ediyor. Gemi henüz batmadı. Yanan geminin civarlarında Rus cenk uçakları devriye görevinde. Ek olarak Rus birliğine ilişik Sivastopol limanından kurtarma gemilerinin yola çıktığını biliyoruz dedi.

 Haberin Moskova ya ulaşmasının arkasından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yapmış olduğu ilk değerlendirmede vakası ne doğruladı ne yalan olduğunu beyan etti. Peskov, Şu anda geminin vurulduğuna dair elimizde bir bilgi yok ifadesini kullandı. Rusya Müdafa Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ndan herhangi bir izahat gelmezken; İngiliz Mirror gazetesi, yanan Amiral Makarov savaş gemisine ait olduğunu öne sürdüğü fotoğraflar yayınladı. Ukrayna medyasında da yanan gemiye ilişik olduğu ve Türk İHA larıyla çekilmiş olduğu iddia edilen görüntüler gösterildi. Gazete, Rus ordusunun gemideki mensubu kurtarmak için operasyon başlatmış olduğu iddiasını da aktardı.

 Rusya, 14 Nisan da vurulan Moskova kruvazöründe önce bilinmeyen bir nedenle yangın çıktığını ve tüm mürettebatın kurtulduğunu açıklamıştı. Ölen ve kaybolan askerler bulunduğunu ise ortalama yedi gün sonrasında kabul etmişti. Olayda kaç denizcinin öldüğü ise hâlâ net değil. Vurulduğu iddia edilen 125 metre uzunluğundaki Amiral Makarov fırkateyni Rus filosundaki yeni savaş gemilerinden. Sovyet döneminden kalma Moskova kruvazörünün aksine 2012 de tersaneden çıktı ve Karadeniz donanmasına 2017 de kaydedildi. Fırkateynin gelişmiş Kalibar seyir füzeleri taşıdığı ve Ukrayna topraklarına açık denizden atışlar gerçekleştirdiği biliniyor. Gemide ortalama 180 denizci vazife yapıyordu. Ukrayna üretimi Neptün füzeleri, 300 km menzile sahip. Harp gemilerine yönelik tasarlanan roket, 2020 de envantere girdi ve bir harpte malum ilk kullanımı geçen ay Moskova kruvazörüne karşı oldu.

İlgili Haberler