logo
...
Sağlık

İşte aşı olanlarda en sık görülen Omicron belirtileri

Dünya deyimi caizse haftalardır Omicron varyantı ile uyuyup kalkıyor. Uzmanlar aşının koronavirüsün Omicron varyantına karşı en tesirli korunma yolu olduğunun altını çiziyor. Zira 3 doz aşı olanlarda varyanta karşı ciddi bir koruma oluştuğu belirtiliyor. Lakin bu yüzde yüz müdafaa manasına gelmiyor. Uzmanlar üç doz aşı olanların da varyanta yakalanabileceğini belirtirken ABD'den konu ile ilgili oldukça dikkat çekici bir haber geldi. New York merkezli bir acil servis hekimi olan Craig Spencer aşılı bireylerde daha değişik Omicron semptomları gördüklerini duyurdu. Spencer üç aşısı olan şahıslarda hafif semptomlar gördüklerinin altını çizdi ve şu tabirleri kullandı; 'Hafif derken çoğunlukla boğaz ağrısını amaçlıyorum. Ayrıca biraz yorgunluk, belki biraz kas ağrısı. Nefes darlığı yok. Nefes almada zorluk yok. 

DAHA BULAŞICI FAKAT DAHA HAFİF! 

Öte yandan ilk bulgular Omicron 'un Delta ve Wuhan versiyonlarına kıyasla daha bulaşıcı ancak daha hafif olduğu yönünde. Omicron varyantının daha düşük şiddette seyretmesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor. Londra'daki Imperial College'da yapılan tahliller, Omicron değişinimlerinin onu Delta varyantına göre daha hafif bir virüs haline getirdiğini gösteriyor. Koronavirüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına mukayeseyle Omicron varnatında sağlık kurumunun acil servisine müracaat etme olasılığı yüzde 11 daha az. Ancak aşı ve enfeksiyon seviyesi yükseldiği için bu vaziyet artık daha az şahıs için geçerli. 

Popülasyon içinde büyüyen bağışıklık vaziyeti de korunduğunda, Omicron enfeksiyonu ile sağlık kurumuna uyuma tehlikeyi yüzde 25-30 seviyesinde eksilirken, sağlık kurumunda bir günden fazla kalma tehlikeyi de yüzde 40 düşüş gösteriyor. Imperial College araştırmasını yürüten ekipten Prof. Neil Ferguson, bunun "bir miktara kadar iyi Haber" olduğunu söylüyor. Ancak bu düşüşün modellemede büyük bir farklılık yaratacak seviyede olmadığını belirterek, Omicron'un süratli dağılması sebebiyle sağlık kurumuna müracaat eten şahıs rakamının hala yüksek izleyebileceği ve bunun sağlık servisi üzerinde baskı oluşturabileceği ihtarında bulunuyor. 

Omicron'un laboratuvar analizleri, bu varyantın neden daha hafif olabileceğine dair bilgiler sunuyor. Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omicron'un üst teneffüs yollarını enfekte etmede tesirli iken, daha fazla hasara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti. Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omicron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada öteki varyantlar kadar tesirli olmadığını ortaya koymuştu. Ağır hastaların akciğerlerinde genellikle bu mesele ortaya çıkıyordu.