logo
...
Dünya

DSÖ, maymun çiçeğinin Avrupa da yayılması üzerine acil toplandı

Avrupa'da bir çok ülkede 100'den fazla Afrika kökenli olan maymun çiçeği virüsü vakasının doğrulanmasının ardından acil toplanma kararı aldı. Örgüt, yaz ayında havaların ısınmasıyla birlikte festivaller ve partiler arttıkça virüsün Avrupa'da yayılmasının hızlanabileceği konusunda endişe duyuyor. 

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SALGIN Euronews'in haberine göre Almanya, maymun çiçeği virüsünü Avrupa'da şimdiye kadarki en büyük salgın olarak tanımladı. Doğrulanmış vakalar, şu ana dek İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya da görüldü. Öte yandan bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının Covid-19 gibi bir salgına dönüşmesini beklemiyor. DSÖ verileri, çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85'e kadar etkili olduğunu gösteriyor. 

HANGİ ÜLKELERE YAYILDI? İnsanlar arasında ise ilk defa 1970 te Demokratik Kongo Cumhuriyeti nde görüldü. Kısa süre içerisinde 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika nın dışında ilk olarak 2003 yılında ABD de görüldü. 2018 yılında İngiltere ve İsrail, 2019 yılında Singapur ve 2021 yılında ABD de, Afrika ya seyahat eden bazı kişilerde maymun çiçeğine rastlandı. Şimdiye kadar en çok Afrika'da etkili olan virüs, 2017'de Nijerya'da en büyük salgına yol açarken ülkede 200 kişi virüse yakalandı ve vakaların yüzde 3'ü hayatını kaybetti. 

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

İlgili Haberler