logo
...
Dünya

Çin'de Kovid-19'a karşı aşılananların oranı yüzde 76,8'e ulaştı

Pekin Çin'de toy tip koronavirüse (Kovid-19) dirlik aşılananların oranının nüfusun yüzdelik 76,8'ine eriştiği bildirildi. Çin'in önde mevrut solumun yolu hastalıkları uzmanlarından Cong Nanşan, ülkenin güneyindeki Gouncou kentinde planlı Çin İnternet Medyası Forumu'nun açma töreninde konuştu. Cong, ülkede cemaziyelevvel bakımından aşılanması tamamlanan insanoğlu sayısının 1,08 milyara ulaştığını aktardı. Aşılanması tamamlananların nüfusun yüzde 76,8'ine ulaştığına dikkat çeken Cong, kitle bağışıklığı eşiği olan yüzde 80'e yıl sonuna kadar ulaşılmasının beklendiğini belirtti. 

Batı'da zatî özgürlüklerinin kısıtlanmasına dirlik tutumun salgının çirkin yönetilmesi sonucunu doğurduğunu korumak için çaba sarfeden Cong, "İhtiyacımız bulunan nesne ortaklaşa özgürlüktür, içtimai özgürlüktür ve millî özgürlüktür. Ancak o devir Çin, Kovid-19 hastalanmış sayısını ve ahiret yolculuğu oranını düşüt tutabilir." ifadesini kullandı. Cong, Batı ülkelerinin insanoğlu haklarının korunmasına ve ferdî özgürlüklere saygıya verdiği önemin kişilerin müstevli zamanında peçe takmamasına, derinti ve gösterilere katılmasına ve aşı yaptırmaktan kaçınmasına müsaade verdiği, bunun da salgının elan bir tomar yayılmasına, hikâye sayılarının ve ahiret yolculuğu oranın artmasına defa açtığını belirtti. 

Çin'in herhangi bir 100 bin şahısda 8,9 hastalanmış ve 0,4 ahiret yolculuğu ile dünyanın en düşüt dert ve ölüm oranlarına cemaat bulunduğunu vurgulayan Cong, "Küresel el sağlığı vakalarında Çin insanoğlu haklarının en değerlisini, hayat hakkını, elan önemlisi esenlik hakkını korumaya hizmet gösteriyor. İnsanlar virüsün yayılmasını engel olmak düşüncesince peçe takıyorlar, etkinliklerini sınırlıyorlar ve dolgun testlere isteme gösteriyorlar." değerlendirmesinde bulundu. 2 Kasım'da 93'a denli çıkan yerli hikâye sayısı, tahsil edilen hummalı düzen tedbirlerle akıbet 7 günde biricik haneli sayılara geriledi. Komisyon, 18 Kasım'da 8, 19 Kasım'da 6 ve 20 Kasım'da 8, 21 Kasım'da 4, 22 Kasım'da 7, 23 Kasım'da 4 yerel vakaya rastlandığını bildirmişti. 

Salgın zımnında baş döndürücü sayıda kent ve yerleşimde karantina, dolgun testler ve gezi kısıtlamaları kabil tedbirler uygulanmıştı. Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktıkları yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Strateji karantina, gezi kısıtlaması, dolgun sınav kabil sert ve açık ölçekli tedbirlerin alınmasını mecburi kılıyor. Hükümet, tüm maliyetlerine karşın stratejiyi uygulamakta ısrar ederken, bunun Delta varyantı gibi virüsün bulaşıcılığı yüksek mutasyonlar karşısında sürdürülüp sürdürülemeyeceği tartışılıyor. Kovid-19 salgınında evvel vakaların ortaya çıkmış olduğu Çin anne karasında bugüne değin 98 bin 570 hikâye belirleme edildi, 4 bin 636 insanoğlu yaşamını kaybetti, 914 hastanın tedavisi sürüyor.