logo
...
Dünya

Almanya'da yeni koalisyon: Rusya ile diyaloğa hazırız

Almanya'da Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) arasında koalisyon anlaşmasına varıldı. Asgari ücret saatte 12 euroya yükseltilecek. Oy kullanma yaşı 16'ya düşürülecek. (Astronomik kiralara karşı) Daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin çeyreğini devlet finanse edecek. Yeşil teknoloji ve dijitalleşmeye yatırım artacak. Avrupa Yeşil Anlaşması, 2030 Gündemi ve Paris İklim Anlaşması'na uyulacak. Göçmenler Almanya'da beş yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu hakkı tanınacak; Çifte vatandaşlık mümkün kılınacak; Kovid-19 pandemisiyle mücadele için bir kriz ekibi oluşturulacak. 

Düzenlenmiş esrar satışı yasallaştırılacak. Transatlantik ittifak temel dayanaktır ve NATO bizim güvenliğimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Otoriter devletlerle sistem rekabeti ve demokratik ortaklarımızla stratejik dayanışma içinde olacağız. Bireyin onurunun en önemli koruyucu kalkanı olarak insan hakları bizim pusulamız olacak. Bizim için barış, özgürlük, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve sürdürülebilirlik için çalışmak, Almanya ve Avrupa için başarılı ve inandırıcı dış politikanın vazgeçilmez bir parçasıdır. 

Reuters'ın aktardığına göre, anlaşmada 'Türkiye'nin endişe verici iç siyasi gelişmelere rağmen önemli bir komşu ve AB ortağı olmaya devam ettiği' belirtildi. Almanya'da biyolojik kökenleri Türkiye'de bulunan çok sayıda insan, elbette Alman toplumunun bir parçasını oluştururken, ülkelerimiz arasında özel bir yakınlık sağlıyor. Türkiye'de demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, kadın hakları, azınlık hakları çok geniş çaplı ortadan kaldırıldı. Bu yüzden AB üyelik müzakerelerinde başlık kapatmayacağız ve yeni başlık açmayacağız. AB-Türkiye diyalog gündemini canlandıracağız, sivil toplumla ilişkileri geliştireceğiz ve gençlik değişim programlarını ilerleteceğiz.